Information Technology
VP IT Administration
- JERRY DESANTO, Ed.D., M.B.A., B.S., Interim Vice President/CIO for Information Technology
- DEBRA ANN COULL, B.A., Business Manager
- DAISY ESTELLE, Executive Administrative Assistant
- SHARIF AKKARA PARAMBATH, M.S., B.S., Director, IT Quality and Project Services
Enterprise Application Systems
- DONNA SADLON, Associate Vice President for Enterprise Software Services
- WILLIAM NEAL, B.S., Director of Workday
- DIANA CADENA, B.S., Workday Operations Coordinator
- MICHAEL GLUCK, Integration Development
- KINGSUK MUKHERJEE, B.S., Integrated Development
- PAUL VARGHESE, B.S., Integrated Development
- HILAL TABAKCI, M.B.A., B.S., Finance Operations
- DIANNE TEIXEIRA, M.B.A, B.S., Finance Operations
- DINORA GONZALEZ, Student Systems Administrator
- ANU KAUSHIK, M.S., B.E., Student Systems Developer
- HINA SHAMIM, M.S., B.S., Associate Director, Student Systems Development
- KAROLINA MANEVA-JAKIMOSKA, M.S., Director Web & Identity Management
- MICHAEL HELLER, M.A., Identity and Access Management Engineer
- TYLER SILVA, B.S., Identity and Access Management Developer
- ADAN OLIVOS, Web/Identity Access Developer
- KLAVDIYA S. HAMMOND, M.S., Director, Data Services
- PUJA ROY, B.S., Report Developer
- MUHAMMAD SALAHUDDIN, B.S., Report Developer
Enterprise Technology Services
- JEFFREY R. GIACOBBE, M.A., Assistant Vice President for Enterprise Technology Services
- RACHEL WARNER, Program Coordinator
- BRIAN T. BECKETT, B.S., Director of Information Security & Identity Management
- DANIEL ANZALONE, B.S., Security Administrator
- SAL CASTIGIONE, B.A., Security Engineer
- DAN GINSBURG, M.S., B.A., Security Administrator
- JAMES P. BYRNE, B.S., Director of Systems & Infrastructure Operations
- THOMAS FOODY, B.S., Virtualization/Storage Infrastructure Engineer
- MATTHEW KNIGHT, Backup Administrator/SAN Manager
- QING LU, M.S., Linux Systems Engineer
- AMANDA MACK, B.A., Windows Systems Engineer
- RICHARD MALIZIA, B.A., Windows Systems Engineer
- MICHAEL O’NEIL, B.S., Linux Systems Engineer
- JOSEPH TANGORRA, B.S., Windows Systems Engineer
- MINTO S. GILL, B.S., Director of Networking and Telecommunications
- ETHAN BARNES, B.S., Network Engineer
- ARTHUR K. JANC, M.S., Network Engineer
- BRIAN D. KELLY, Senior Network Engineer
- ROBERT MORRIS, Network Engineer
- MEETA V. PATEL, B.S., Network Engineer
- JASON RICE, A.A.S., Network Engineer
- JANICE LEE HARTSHORN, B.A., Telephone Operator
- MARY R. LARUSSO, Telecommunications Technical Support Specialist
Technology Support Services
- SUMMER R. JONES, B.S., Assistant Vice President for Technology Support Services
- MEREDITH COHEN, Administrative Assistant
- CHRISTOPHER GANDER, Director, Endpoint Engineering
- MATTHEW CANNIZARRO, M.S., Clinical Services Specialist
- KEHINDA HOPKINS, B.S., Technology Support Specialist
- JOHN OSMAK, Technology Support Specialist
- STEVEN DAVAGE, Desktop Support Technician
- MICHAEL HAMBEL, B.S., Desktop Support Technician
- GABRIEL MARCELINO, Desktop Support Technician
- FRANKLIN PERALTA, Desktop Support Technician
- MARK REYNOLDS, Desktop Support Technician
- BRANDY TAYLOR, Desktop Support Technician
- MICHAEL KORINKO, B.S., Director, Audio Visual Engineering
- LEONARD BELL, AV Engineering Specialist
- RICHARD TAE - M.E.E., B.E.E., AV Engineering Specialist
- PATRICK GLACKIN, B.A., Classroom and Media Support
- THOMAS GREEN, B.S., Classroom and Media Support
- STANLEY N. HENRY, M.S., Classroom and Media Support
- FRANCISCO SALGADO, Classroom and Media Support
- JOHN SANDELLA, Manager, IT Support Services
- SUSAN BRUNDA, B.A., Workday Customer Care Specialist
- CAROLINE WESOLY, B.A., Workday Customer Care Specialist
- STEVE WALLIS, Quality Assurance Supervisor
- VIKTOR TURCHYN, B.S., Manager, Computing Lab Services
- NICOLE SANCHEZ, B.S., Computer Lab Services Technician
Instructional Technology and Design Services
- YANLING SUN, Ph.D., Director of Instructional Technology and Design Services
- ROBIN WALKER, B.A, Program Assistant
- C. JOSEPH RUSSO, M.A., Director of Instructional Design and Faculty Development - Team I
- PATRICK SCIOSCIA, M.A., Lead Instructional Designer
- KEITH ADAMS, M.A, M.F.A., Instructional Designer
- FELIX BAUTISTA, Multimedia Assistant
- JOALY GARCIA, M.A., B.S., Instructional Designer Assistant
- ROSE LAMELA, B.A., Multi-Media Specialist
- QIAN YAO, M.A., Instructional Designer
- CAROLYN DEMEFACK, M.A., Director of Instructional Design and Faculty Development - Team II
- JINXIA HE, Ph.D., Lead Instructional Designer
- CHRIS PETRILLO, B.S., Instructional Designer
- GINA POLICASTRO, M.I., B.A., Instructional Designer
- JOSEPH YANKUS, M.A., B.A., Instructional Designer
- JEAN MORENO-LASSALLE, B.A., Instructional Designer Assistant
- SHERRY SCHULZ, Instructional Designer Assistant
- PAMELA FALLIVENE, Lead Technology Trainer
- ABIGAIL HUNTE, Senior Technology Trainer
- DANIEL STRATTHAUS, B.S., Lead Instructional Technologist
- TERRY STECKOWICH, B.A., Instructional Technology Specialist